Ekonomska dodana vrijednost (engl. Economic Value Added - EVA; njem. Economic Value Added - EVA) je veličina profitabilnosti koja iz perspektive dioničara pokazuje stvara li poduzeće vrijednost. EVA je prije svega usmjerena na povećanje ukupne profitabilnosti za dioničare, ali može poslužiti i kao mjera sustava za postizanje ciljeva odnosno za poticanje vrhovnog menadžmenta (performance management). 

Jedna od namjena EVA-e je prevladavanje kratkoročnog dosega pokazatelja profitabilnosti poput ROI-ja (engl. Return on Investment – povrat na ulaganje), koji se obično mjeri na godišnjoj osnovi, te tako ispravno ocijeniti menadžere koji stvaraju dugoročnu vrijednost. Na početku su troškovi veći, dok su sljedećih godina prisutni znatni dobici. 
Vrijednost nastaje kada je razlika između dobiti i tržišno orijentiranog troška kapitala pozitivna, što znači da je ostvarena profitabilnost veća od ponderiranog prosječnog troška kapitala. Za izračun troška kapitala primjenjuje se, kao i kod vrijednosti za dioničare (engl. shareholder value), ponderirani prosječni trošak kapitala (engl. Weighted Average Cost of Capital – WACC) kao tržišno orijentirana kamatna stopa. 
Kao mjera profitabilnosti uzima se dobit nakon oporezivanja, ali prije odbitka kamata, koju je još svakako potrebno korigirati. U obzir se također uzimaju izdaci za istraživanje i razvoj, marketing, uvođenje proizvoda i za mnoge druge elemente koji pridonose stvaranju vrijednosti. Stoga se izdaci takve vrste obično dodaju dobiti, te se tijekom više godina otpisuju. Dobivena amortizacija ponovno se odbija od tako izračunane dobiti. Budući da se tako dolazi do veće dobiti, potrebno je prilagoditi i iznos poreza na dobit. 
To rezultira sljedećom formulom:
EVA = NOPAT (Net Operating Profit After (adjusted) Taxes) 
(neto operativna dobit nakon (korigiranog) poreza) 
- WACC x Net Operating Assets 
Ponderirani prosječni trošak kapitala x neto operativna imovina 

Zbog toga se EVA može opisati i kao višak dobiti povrh kamate koju zahtijeva tržište. 
Neto operativna imovina također se korigira, počevši od ukupne vrijednosti u bilanci. Kao prvo, odbijaju se obveze na koje se ne plaćaju kamate (uglavnom obveze prema dobavljačima), a dobiveni iznos je angažirani kapital (engl. capital employed). Nakon toga se dodaje neamortizirani ostatak vrijednosti spomenutih korektivnih izdataka (istraživanje i razvoj, marketing, uvođenje proizvoda).
Gore navedena formula kao rezultat daje približnu vrijednost EVA-e. U praksi, poduzeća koja se koriste metodom EVA (registrirani zaštitni znak Sterna Stewarta) rade do 200 korekcija u računu dobiti i gubitka i bilanci kako bi izračunali vrijednost EVA-e za određeno razdoblje. Sljedeća tablica sumarno prikazuje kako Stern Stewart izračunava osnovne veličine EVA-e:
Neto operativna imovina (engl. Net Operating Assets - NOA) 
Stern Stewart naziva korišteni kapital ekonomskom knjigovodstvenom vrijednošću jer prikazuje knjigovodstvenu vrijednost kapitala korigiranu za nekoliko stavki. Skrivene pričuve dodaju se unaprijed. 
Vlastiti kapital 
+ kamatonosni dug 
+ objavljivanje skrivenih pričuva kao rezultat vrednovanja metodom LIFO 
(engl. last in, first out (LIFO), “posljednji unutra, prvi van”, računovodstvena metoda unošenja prema obrnutom kronološkom redoslijedu) 
+ aktiviranje izdataka za istraživanje i razvoj 
+ kapitalna vrijednost objekata uzetih i danih u najam 
+ akumulirana amortizacija goodwilla 
+ vrijednost imovine u pripremi 
= neto operativna imovina (NOA) 
Neto operativna dobit nakon oporezivanja (engl. Net Operating Profit After Taxes – NOPAT) 
NOPAT je neto operativna dobit nakon oporezivanja i odgovara knjigovodstvenoj dobiti nakon oporezivanja korigiranoj za nekoliko stavki: 
Operativna dobit 
+ razlika između metode LIFO i metode FIFO 
(engl. first in, first out (FIFO), “prvi unutra, prvi van”, računovodstvena metoda unošenja prema kronološkom redoslijedu) 
+ neto sadašnja vrijednost kapitaliziranih izdataka za istraživanje i razvoj 
+ amortizacija goodwilla 
- porez na dobit (prilagođeno) 
= neto operativna dobit nakon oporezivanja (NOPAT)
Kako detaljno izračunati veličine NOPAT-a i NOA-e, prepušta se svakom pojedinom korisniku. Međutim pri tome je bitno da korekcije u NOA-i odgovaraju relativnim pozicijama u NOPAT-u. 
Menadžeri imaju tri mogućnosti za povećanje EVA-e svog poduzeća: 
    povećanje operativne dobiti bez dodatnog vezivanja sredstava, što vodi većoj profitabilnosti već uložene imovine 
    dodatna sredstva uložena su u projekte čija je postojeća profitabilnost veća od WACC-a 
    poslovna područja i projekti koji ne ostvaruju WACC likvidiraju se kako bi se sredstva oslobodila za profitabilnije ideje. Pomoću raspona (engl. spread) mogu se na temelju EVA-e uspoređivati poduzeća različitih veličina, kapitalnog intenziteta, profila rizika odnosno kapitalne strukture. Pomoću tog izračuna dolazi se do relativne veličine za usporedbu: 
Raspon = EVA/NOA 
Slične metode za izračunavanje povećanja vrijednosti poduzeća su ekonomska dobit, dodana vrijednost ili novčana dodana vrijednost. Te metode također izračunavaju višak dobiti povrh WACC-a.

Izvor: Rječnik za kontrolere, IGC – International Group of Controlling, Poslovna učinkovitost d.o.o. za poslovno savjetovanje, Zagreb, 2013.

Leksikon pojmova - Sve